Interiér Koncept s.r.o.

Infrapanely - zdravá alternativa vytápění

Jsme na začátku teplejší části roku, přesto si s vámi dnes budeme povídat o topení. I na jaře, v létě a ještě častěji na podzim existují dny, kdy sluníčko trochu stávkuje a doma je zima a nevlídně. Infrapanely jsou elegantním a rychlým řešením vaší situace. Dokážou dotopit studené prostory a vytvořit v interiéru přívětivé klima. Infrapanely dnes existují v různých designech, a tak fungují nejen jako účinné a ekologické zařízenívytvářející teplo, ale jsou hezkým designovým prvkem, který se hodí do moderního i klasického interiéru.

Sálavé teplo je zdravé

Infrapanely vytváří sálavé teplo a rovnoměrně ho rozdělují do celého prostoru. Sálavé teplo prohřívá člověka do hloubky a mírní revmatické obtíže a celkově zlepšuje jeho zdravotní stav.

Infrapanely na rozdíl od ústředního vytápění nabízí možnost přitopit si v libovolnou dobu, v jakékoli místnosti. Zatímco při topení tuhými palivy je nutné zatápět, přikládat, regulovat topení, vysypávat popel, provádět revize, skládat palivo, nic takového s infrapanelem dělat nemusíte. Místnosti vytápěné infrapanely mají nižší prašnost, protože nedochází ke zvýšení cirkulace vzduchu a tím i většímu pohybu prachových částic. Tento fakt ocení zejména astmatici a lidé s citlivými dýchacími cestami.

Infrapanel udržuje dobrou tepelnou pohodu

Zapomeňte na obvyklý pocit chladných nohou a horké hlavy. Teplota se s výškou příliš nemění. Tudíž není nutné přetápět, aby byla přijatelná teplota u podlahy. U infrapanelů můžete přesně regulovat teplotu v každé místnosti a změna se projeví velmi rychle. Se sálavým vytápěním ušetříte. Dokážete snížit teplotu vzduchu v místnosti o dva až tři stupně, a přitom zachovat stejný pocit tepelné pohody

Vysoká efektivita a nízké ztráty

Teplovlnné topení vydává teplo okamžitě po zapnutí. Infrapanel se pyšní vysokou účinností, protože dochází pouze k nepatrným ztrátám na přívodních vodičích. Topí tam, kde je umístěný. Nemusíte řešit úbytky tepla v rozvodech ani údržbu celého klasického teplovodního systému.

Vysušuje zdivo nikoli vzduch

 Infravytápění vysušuje a prohřívá zdivo. Díky tomu předchází vzniku plísní. Vyhřátá zeď naakumuluje teplo a poté jej uvolňuje do místnosti. Ještě nějakou dobu po vypnutí panelu budou vaše stěny příjemně hřát. Zároveň sálavé teplo nevysušuje vzduch, a tak dokáže udržet v místnosti optimální vlhkost.

Žádný hluk a jednoduché zapojení

Tento typ vytápění je zcela bezhlučný a provozně nenáročný. Topný článek se prostě zapojí do zásuvky, podobně jako lampička nebo rádio. Zásuvku je výhodné umístit tak, aby ji zářič zakrýval a nebyla vidět ani ona ani přívodní kabel k infračervené jednotce.

Infrapanely mohou vypadat různě

Moderní topná tělesa vypadají jako obdélníky, které se umisťují na zeď nebo na strop v podobě závěsné koule. Topný výkon závisí na velikosti plochy, ale rozptyl nabídky je tak obrovský, že si vybere každý. Závěsná koule při průměru 50 cm disponuje výkonem 600 W a oproti srovnatelnému plošnému modelu je mnohem efektivnější v tom, že vyzařuje do všech směrů stejně. Existují i topné sloupy, které jsou schopné vytopit například zimní zahradu, a také bojlery, které infračervenou část spektra využívají k ohřevu teplé vody. Jsou tu i infračervené světlomety, které vrhají teplo většinou v přesně daném směru, podobně jako žárovka.

Údržba a životnost

 

Údržbou infrapanelů strávíte minimum času. Stačí očišťovat povrch od prachu klasickou prachovkou nebo hadříkem. Topný panel se vyznačuje dlouhou životností. Běžně slouží třicet až padesát let.

Mají infrapanely nějaké nevýhody?

Infrapanely se hodí do prostor s malým rozdílem teplot. Pokud potřebujete rychle vyhřát vymrzlý prostor, volte jiné způsoby vytápění.

Správné umístění může být někdy zapeklitým oříškem. Není vhodné umísťovat infrapanel pod okno, za dveře a do rohů místnosti. Před panelem by měl být volný prostor, který umožní, aby se teplo snadno dostalo do místnosti. Infračervené vlny neprojdou přes překážky, a tak by se mohlo stát, že vám skvěle prohřejí horní polovinu těla, ale tu schovanou za stolem nikoli.

Infrapanely potřebují ke svému fungování elektrickou energii.  Hodně si je nyní instalují majitelé nemovitostí, kteří si nechali na své střeše instalovat solární elektrárnu. 

 

Tip na zajímavé umístění infrapanelu

Infrapanely jsou vhodné nejen do obývacího pokoje nebo do pracovny. Při nedávné rekonstrukci jsme ho majiteli velmi malého bytu zapustili do podhledu zasklené lodžie. Vznikl tak další obytný prostor – zimní zahrada, který nyní může využívat celoročně. (Vzhledem k opravdu miniaturní rozloze bydlení jsme i pračku netradičně umístili právě na lodžii.)

Vytápění sálavým teplem je pro člověka velmi zdravým způsobem, jak doma udržovat příjemnou pohodu. Infrapanely jsou skvělou volbou, jak si přitopit, aniž byste museli absolvovat složitou a nákladnou přestavbu a instalaci rozvodů. Seženete je nejen v klasickém bílém provedení. Můžete zvolit i takové, které na sobě nesou nějakou tapetu nebo známé umělecké dílo. Díky tomu se stane infrapanel nejen praktickým, ale i krásným doplňkem vaší domácnosti.