Interiér Koncept s.r.o.

Kuchyně vašich snů - 2. část

V minulém povídání Kuchyně vašich snů jsme se zaměřili vhodné uspořádání podle pracovních zón a výšku pracovní plochy. Nyní se budeme soustředit na výběr materiálů, barevnost, výběr spotřebičů a vhodné osvětlení. 

Vyberte si ideální materiál na pracovní desku.

Pracovní desky jsou důležitou součástí každé kuchyně. Měly by odolat ideálně jakémukoli útoku nože, hrnce či jiné kuchyňské zbraně… Běžně se používají pracovní desky z lamina v tloušťce 3,8 cm.

Moderním trendem jsou nyní tenké desky z „kompaktu“. Kompaktní desky jsou homogenním materiálem ideálním pro precizní zpracování, specifické tenkým designem. Jde o vrstveně lisované materiály s hnědým, černým nebo barevným jádrem. V jádru mohou být zalisovány i hliníkové plechy. Na kuchyňské desky používáme obvykle tloušťku 12 mm.

Vlastnosti kompaktních desek:

  • vizuálně atraktivní a elegantní
  • trvanlivé a odolné proti nárazům, opotřebení a poškrábání
  • vhodné pro precizní řezání a zpracování, není nutné další hranění (truhlářské olepení boční strany materiálu)
  • odolné proti působení vlhkosti a vody
  • světlostálé
  • bezpečně stálý i při extrémních teplotách (-80 °C~+120 °C)
  • zdravotně nezávadný při styku s potravinami
  • snadno se údržují, čistí, snesou působení běžných čisticích prostředků a chemikálií

Nepodceňujte design a barevnost.

Kvalitní kuchyňská linka vydrží mnoho let. Upřednostněte nadčasovost, jednoduchost a funkčnost před výraznými prvky. Extravagantní barevnost by se vám rychle okoukala. Zamyslete se nad celkovým stylem interiéru a vyberte si takovou kuchyňskou linku, která se bude hodit k celkovému stylu interiéru. Pokud například dáváte přednost strohým liniím, ani sebekrásnější rustikální kuchyň nebude z dlouhodobého hlediska ideální volbou.

Při výběru barev se řiďte známými pravidly – tmavé odstíny prostor zmenší a ztmaví, světlé naopak opticky zvětší. Výrazné a netypické barvy nemusíte zcela zavrhnout. Dopřejte si je prostřednictvím kuchyňských doplňků, které snadno vyměníte, pokud vás časem omrzí.

To samé platí i pro výběr obložení za kuchyňskou linkou. Kromě klasických nebo atypických, například geometrických dlaždiček, můžete volit stejný materiál jako je na pracovní desce. Vybrat si můžete například lamino nebo kompakt. Za kuchyňskou linku se také hodí grafosklo či různé druhy obkladových desek. Chytrou volbou můžete z čistě praktického prvku udělat jedinečný designový šperk.

Chcete potlačit nebo zdůraznit design spotřebičů?

Nejčastější otázka týkající se spotřebičů zní: Vestavěné nebo volně stojící? Výhodou vestavěných je jejich vizuální sjednocení se zbytkem kuchyně. To se týká především lednic, myček, pečicích a mikrovlnných trub.

Po jaké lednici toužíte?

Vestavěná lednice však může znamenat méně chladicího prostoru, a proto někdy větší rodiny preferují samostatně stojící. Vzpomeňte si například na americký typ lednice nebo různé retro kousky.  „Americké lednice“ mají nadstandardní prostor pro potraviny. Oceníte také výrobník ledu a možnost natočení čerstvé vody.

Promyslete umístění pečící trouby a dalších přístrojů.

Pečicí trouby se dnes běžně instalují do vysoké sestavy skříní, kde ji obklopujeme dalšími vestavnými spotřebiči, jako je kávovar nebo mikrovlnná trouba.

Jestliže se rozhodnete pro toto řešení, měli byste si kvůli pohodlné manipulaci s pokrmy pohlídat výšku jednotlivých spotřebičů. Při příliš nízkém umístění výhodu zabudování trouby nepocítíte a záda vás budou bolet úplně stejně jako u klasického volně stojícího sporáku. Pokud ji umístíte vysoko, neuvidíte, zda je pokrm hotový a hrozí, že vám plech s dobrotou vyklouzne z ruky.

Nepodceňujte osvětlení.

Nedílnou součástí návrhu kuchyně je rozmístění elektro zásuvek a osvětlení. Důležité je mít centrální svítidlo pro celou místnost a přímé osvětlení pracovní plochy. Stropní osvětlení může být řešeno i několika bodovými světly zapuštěnými v podhledu. Pro osvětlení pracovní desky se dnes nejčastěji používají LED pásky zabudované po celé délce spodní hrany horních skříněk. Takové řešení působí velmi příjemně a je zároveň velmi praktické.  

Vytvořte si krásné srdce domova.

Zařizování nové kuchyně nebo její renovace může být pro laiky poměrně stresovou záležitostí plnou překvapení. Pokud si nejste jistí, jaké řešení bude pro tu vaši nejlepší, ozvěte se nám. Rádi poradíme.

Investice do kvalitních materiálů a dodavatelů se vyplatí. Vždyť kuchyně je centrem každé domácnosti. Pokud ji dobře promyslíte a vkusně s důrazem na detail vyrobíte, bude vám přinášet radost a pocit pohody každý den po dlouhá léta.