Interiér Koncept s.r.o.

Jak zařídit skvělé bydlení? Poznejte Funkční zóny!

Existuje spousta kroků, které vedou k tomu, že se z domu nebo bytu stane domov. Některé z nich, jako například naplánování rozmístění jednotlivých místností,  musíme udělat ještě, než se nastěhujeme. Tehdy nám pomůžou takzvané Funkční zóny v interiéru.

Pokud je řešení prostoru promyšlené, usnadní mám každodenní fungování domácnosti a pomůže, aby se celá rodina cítila dobře.

Každá domácnost se dělí na funkční zóny společenskou a osobní

Společenská zóna je jakýmsi přechodem mezi světem venku a naším soukromým prostorem, který je pouze pro nás.
Právě do takových prostor zveme na návštěvu rodinu a známé. Tvoří ji obvykle obývací pokoj, obytná hala nebo pracovna.

Osobní zóna je naopak část bytu, která je jen pro nás. Je zasvěcena pouze nám, našemu odpočinku, intimitě a věcem, do kterých návštěvám nic není.

Je tedy logické a praktické, aby se části funkční zóny společenské nacházela co nejblíže vchodovým dveřím a osobní, co nejdále.
Nebylo by vám přeci příjemné, aby se sousedka, co přišla na kus řeči, musela nejdříve proplížit ložnicí, než dosedne do připraveného křesla ke kafíčku.

Místa otevřená společenskému životu a zábavě s přáteli

Hosté jsou skvělým zpestřením každodenního života. K příjemně strávenému času nám přispěje dobře navržený obývací pokoj, kde společně strávíme příjemné odpoledne u kávy, nebo společenský večer.

Počítejte s tím, že se u vás návštěva bude občas potřebovat odskočit. Pokud máte v doma toaletu pouze jednu, je tedy třeba, aby byla součástí funkční zóny společenské, blízko vchodu a předsíně.

Funkční zóny poslouží, i když se návštěva protáhne

I když se u vás návštěva zdrží, jedná se stále o návštěvu. Proto pokoj pro hosty umístěte také do zóny společenské, nikoliv osobní.

Ať je naše návštěva sebeoblíbenější, existují chvíle, kdy chceme být sami.

Příliš těsné sousedství s ložnicí neprospěje nikomu. Říká se, že návštěvy umístěné v prostorech blíže vchodovým dveřím, dříve odcházejí domů.

Dopřejte klid kuchaři

Zas a znovu se nám potvrzuje rčení „Láska prochází žaludkem.“ Kuchyně je důležitým centrem každé domácnosti, kde se připravuje jídlo pro celou rodinu.

Takový důležitý prostor si musíme chránit. Umístěte ji tedy také skrytěji, ideálně na pomezí obou zón. Pokud by byla hned za vchodovými dveřmi, riskujete, že nebude mít kuchař nebo kuchařka klid na práci a snadněji se stane nějaký úraz.

Potřebují děti volnost nebo dozor?

Dětský pokoj je místností, která patří do společenské i osobní zóny. Čím jsou děti starší, tím je vhodnější jejich pokoj umístit blíže ke vchodu.
Budou se cítit méně pod dohledem a my snáze sneseme pouštění hudby, hlasitý hovor s přáteli, nebo zvuky počítačových her.

Pokud máte dítě menší, budete klidnější, když budete mít pokojík na dosah. Budete moci dítě vždy zkontrolovat v případě nemoci nebo těžkého snu. Umístěte tedy dětský pokoj poblíž ložnice.

Ložnice je vaše království

V bytě potřebujeme své místo, které je pro nás tím nejintimnějším a nejosobnějším prostorem. Tím je ložnice.

Můžeme zde odložit všechny svoje starosti a uvolnit se.
Ložnice by měla být v zóně osobní, na nejskrytějším místě, co nejdál do vchodu.

Věděli to již naši předkové. Snadno si to dokážeme ověřit při prohlídce historického zámku.
Obvykle musíme projít několik hodovních síní, pánských a dámských salónků, než nás průvodce zavede až do hraběcí ložnice.

 

Rozdělení prostoru na společenskou a osobní zónu se může v detailech v jednotlivých domácnostech lišit.

Základní pravidla ke spokojenému žití ale platí pořád. Respektování jednotlivých zón přispěje k harmonickému fungování vaší rodiny i k zábavnému a bohatému společenskému životu.

V případě, že si nejste jisti, jak svůj domov správně navrhnout, rádi vám poradíme.