Interiér Koncept s.r.o.

Dětský pokoj jako zázemí pro růst, odpočinek a hru

Dětský pokoj je místem, kde děti tráví většinu svého času. Pokoj by měl být nejen útulný, ale také praktický a bezpečný. Měl by být zařízený tak, aby dokázal reagovat na měnící se potřeby dítěte. Jinak vybavujeme pokojíček pro batole a naprosto odlišné jsou preference školáka. Pokud však zvolíme hned na začátku kvalitní základ, můžeme dítěti koupit takové zařízení, které mu bude dobře sloužit dlouhá léta.

Dětský pokoj = 3 v 1

V jednom pokoji potřebujeme skloubit hned tři naprosto odlišné funkce. Vytvořit vhodné místo pro odpočinek, hru a práci (studium). Zatímco základem pracovní zóny je kvalitní židle, stůl, potřebné úložné prostory a osvětlení, při zařizování herní zóny bychom měli vycházet ze zájmů dítěte. Postel s kvalitní matrací je naprostým základem odpočinkového koutu, z něhož byste slevovat při nákupu určitě neměli.

Volte dobře udržovatelný povrch

Začněte pěkně od podlahy. Za vhodnou podlahovou krytinu do dětského pokoje můžeme považovat takovou, které teplá, měkká a tichá. Neklouže a dobře se udržuje v čistotě.  Vhodné jsou především podlahy z vinylu, dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy. Z novějších krytin stojí za zmínku Ceramin.  Jde materiál na bázi minerálních látek, který je 100 % ekologický. Neobsahuje žádné škodlivé látky, je voděodolný a snadno se uklízí. Největší výhodou ceraminové podlahy je její mechanická odolnost a tím pádem i dlouhá živostnost. Na trhu je navíc k dispozici v rozsáhlé škále dekorů. Zvažujete-li koberec, raději zvolte variantu kusového koberce v kombinaci s jinou například plovoucí podlahou.

Preferujte jemnou výmalbu stěn

Do dětského pokoje volte na zdi světlé barvy, nikdy ne tmavé a temné tóny. Při volbě odstínu buďte obezřetní. Zeptejte se na preference dítěte, ale dohodněte se s ním na méně výrazných barvách. Počítejte s tím, že se intenzita v ploše násobí. Každopádně vsaďte na pastelové odstíny. Takové, které navodí v prostoru příjemnou atmosféru, ale nebudou tříštit pozornost nebo dokonce neblaze působit na psychiku (např. některé odstíny červené, černá). Hravý a veselý charakter do prostoru vneste pomocí doplňků. Dobře budou působit pestřejší hračky, povlečení a další doplňky. Navíc se v případě potřeby drobnosti snadněji vymění… Originální atmosféru vykouzlíte pomocí samolepek nebo jednoduché lokální malby. Můžete vytvářet vašim dětem rozmanité pohádkové světy a rozvíjet tak jejich fantazii. Bděte na tím, aby dekory byly vkusné a působily vlídně. Metrový brouk Pytlík může na malého caparta působit spíš děsivě než mile…

Dětský pokoj – základem je bytelný a praktický nábytek

Jednoznačně nejvýhodnější variantou zařízení je rostoucí nábytek, který budete měnit podle momentálních potřeb nebo výšky dítěte.

Rostoucí psací stůl je skvělou volbou, když chcete svému dítěti zajistit opravdu zdravé sezení. Jedná se o stůl s možností nastavení výšky pracovní desky a také jejího sklonu. Součástí psacího stolu nebo v jeho těsné blízkosti by měli mít studenti úložné prostory. Přidejte i vhodné osvětlení. Pro rostoucí stůl je třeba pořídit také výškově nastavitelnou židli (Na fotografii je na míru vyrobený výškově nastavitelný stůl  a bytelná kancelářská židle v moderním industriální designu vhodná do studentského pokoje, pracovny i kanceláře.)

Investujte do stabilního, odolného a bezpečného provedení nábytku. Základní kusy se vyplatí pořizovat opravdu pevné. Nebojte se investovat do kousků vytvořených na zakázku šikovným truhlářem. I sebehodnější dítě může občas dostat nějaký „geniální“ nápad a šplhat po komodách, skákat po posteli… Uvědomte si, že pevná skříň se tak snadno nepřevrátí ani neodře. Pokud navíc nebude mít nábytek ostré hrany, snížíte riziko zranění a ušetříte čas strávený na pohotovosti a péčí o malého pacienta. Pokud nábytek se zaoblenými rohy neseženete, u dětí předškolního věku opatřete rohy stolu ochrannými prvky.

Postel by měla sloužit kromě spaní také k odpočinku a nahradit funkci pohovky. Menší děti v posteli rozhodně ocení závěsy či baldachýny, které jim vykouzlí příjemné soukromí i prostor pro hru.

Dětský pokoj - promyslete úložné prostory

Pokoj musí poskytovat také dostatek úložného prostoru. Dítě má v pokoji hračky, oblečení, školní potřeby, knihy a vlastně úplně všechno, co považuje za své. Úložné místo se proto rozhodně vyplatí dobře a velkoryse rozvrhnout. Dobrou službu v dětských pokojích odvedou velké vestavné skříně využívající celou výšku pokoje a chytrá úložná řešení v konstrukci nábytku. Správné uspořádání je důležité. Například místo pro hračky a oblečení by měly být dobře dosažitelné, aby se i úplně malé děti mohly učit pořádku a rozhodovat se, které tričko je pro daný den nejlepší…

Jeden typ světelného zdroje nestačí

Osvětlení dětského pokoje má svá specifika. S jedním centrálním světlem, které bez problémů splní vaše potřeby v jiných místnostech, zde neuspějete. Dítě potřebuje silné a dobře umístěné světlo u pracovního stolu, které mu posvítí na všechny důležité aktivity. Důležité je, aby si u práce nestínilo vlastním tělem. Lampičku u postele zase ocení malí čtenáři. Na podporu pocitu bezpečí zvažte u bojácného dítěte noční osvětlení. Ideální volbou je lampa s nastavitelnou intenzitou svícení v kombinaci s hravými dekorativními světly, která dostatečně osvítí váš prostor třeba i pro čtení pohádek. Zajímavým doplňkem jsou projektory, které na zeď promítat obrázky a zároveň disponují i funkcí nočního svícení…

Každopádně centrální osvětlení, lampička i stolu a stěnové či jiné další přídavné osvětlení v hracím nebo spacím koutku bývá nezbytností.

Ponechte v místnosti volný prostor

Žádné dítě nevydrží sedět na jednom místě.  Hlavně malé děti si rády hrají na zemi. Je tedy potřeba pořídit jim vhodný koberec. Ten může mít i grafické ztvárnění podněcující ke hře. Ať už jde o skákacího panáka, městečko protkané silnicemi, nebo mapu světa.

Zajímavým prvkem jsou také interaktivní vzdělávací hračky typu Montessori z přírodních materiálů. Ty pomáhají rozvíjet u dětí logické uvažování, kreativitu, jemnou motoriku, pozornost a další dovednosti.  Jedná se např. o různé houpačky, balanční prkna, prolézačky, Activity Board či Activity Cube a podobně.

Podpořte individuální zájmy a tvořivost

Kromě praktických aspektů je také důležité vytvořit v dětském pokoji prostředí, které bude podporovat dítě v jeho rozvoji a zájmech. Zvažte jeho záliby a zájmy a snažte se je odrážet ve výběru nábytku, dekorací a barevném schématu. Pokud vaše dítě miluje zvířata, můžete zvolit téma safari nebo džungle a použít tapety, obrázky a doplňky s jejich motivy. To mu pomůže rozvíjet jeho zájem o přírodu a životní prostředí. Jestliže dítě zajímá kosmonautika, můžete navodit vesmírnou tématiku nástěnnými obrázky vesmírných lodí, planet a hvězd. Tím podpoříte jeho zájem o vědu a prozkoumávání vesmíru.

Pamatujte však, že zájmy se s růstem mění. Dekorace pořizujte snadno měnitelné.  

Náš návrh studentského pokoje

Nedávno jsme řešili v jednom bytě v Hradci Králové nové vybavení studentského pokoje. Studentský pokoj ještě není kompletně realizovaný, a tak se vám zatím můžeme pochlubit pouze vizualizacemi.

Nevelký pokoj jsme se na přání studenta snažili co nejvíc otevřít v horizontu očí. Úložné prostory jsme přesunuli do soklu u podlahy. Na míru jsme navrhli postel se zvýšeným čelem pro čtení. Vertikální lamely za čelem postele kout příjemně odstíní od dalšího zařízení. Pod postelí najdete lůžko pro příležitostné přespání kamaráda. Na postel navazuje vestavěná skříň s knihovnou. Pod oknem najdete úložný nábytkový sokl s polstrovaným sedákem. Vejdou se tam pohodlně dva přátelé. Mají dost přirozeného světla na čtení a zároveň se jedná o příjemný prostor na neformální popovídání…Pracovní stůl s počítačem je přisunutý ke zdi, kde je připevněná nástěnka z perforovaného plechu a police s LED páskem s nepřímým osvětlením citlivě dotvářejícím pohodovou atmosféru.  

Vytvořte v dětském nebo studentském pokoji příjemné a bezpečné prostředí. Podpořte rozvoj a zájmy svého dítěte a zároveň se snažte, aby prostor zůstal funkční a organizovaný. Místo, které mladého člověka obklopuje, utváří jeho vkus, smysl pro krásu i pořádek. Výrazně tedy ovlivňujete hodnoty, které ho budou provázet po celý život.