Interiér Koncept s.r.o.

Polohovací stůl pro zdraví a pracovní pohodu

Stále víc svého pracovního i soukromého času trávíme sezením u počítače. Naše tělo není na jednostranné zatížení přizpůsobené, a tak nás postihuje řada neduhů. Mnoha obtížím můžeme předejít, pokud začneme častěji měnit svoji polohu. S tím nám pomůže polohovací stůl, který umožňuje pracovat v sedě i ve stoje. 

Polohovací stůl - proč je vhodný na práci i studium?

Náš životní styl se v posledních letech výrazně změnil. Naši předkové museli fyzicky pracovat, aby se uživili. Ještě v 60. letech minulého století se manuální prací živila asi polovina české populace. Dnes už významné procento lidí pracuje z pohodlí kanceláře. Část zaměstnanců a podnikatelů i po pandemii přešla na práci z domova. Tomuto trendu tradiční zařízení pracovního prostoru nevyhovuje. Nadměrné sezení na kancelářské židli nebo gauči zvyšuje riziko vzniku mnoha chorob, a to nezmiňujeme celkové snížení fyzické i psychické kondice.

Mnoho lidí se domnívá, že pravidelné sportování po práci vyvažuje jednostranné zatížení. Jenže to není zcela pravda. Volnočasový sport je prospěšný, jenže našemu kardiovaskulárnímu systému pomáhá časté střídání aktivit. Dlouhé sezení naopak zvyšuje nebezpečí rozvoje srdečních a cévních onemocnění. Je jednou z příčin vzniku infarktu, embolie nebo křečových žil.

Pandemie trend sedavého způsobu života ještě umocnila, a tak se lékaři čím dál častěji setkávají i s mladými pacienty, kteří mají nesprávné držení těla. Povolené břišní svaly přetěžují bederní páteř, zakulacují se záda, ochabují mezilopatkové svaly, zkracují se prsní svaly. Při dýchání málo uplatňujeme bránici, a tak se nadechujeme povrchně… Dochází ke skolióze páteře a vyhřeznutí plotének.

Chronické bolesti zad a nedostatečná motivace znesnadňují lidem přirozený pohyb, a tak dochází k přibírání na váze, které vede až k obezitě.

Časté změny polohy pomáhají udržovat duševní svěžest. Správně vložené pohybové přestávky zvyšují produktivitu a snižují únavu i stres. 

Jak vybrat správný polohovací stůl?

Jednou z nejdůležitějších kvalit správného polohovacího stolu je jeho dostatečný výškový rozsah.

Při práci na počítači vestoje bychom měli stát vzpřímeně (s rovnými zády a krkem), s předloktími rovnoběžně s podlahou a lokty svírajícími pravý úhel. K tomu je ale potřeba, aby polohovací stůl měl dostatečný výškový rozsah.

Většina výrobců nabízí stavitelné stoly s rozsahem od 70 do 115 cm, což je dostačující pro většinu dospělé populace.  Děti ovšem potřebují stoly s nižší deskou (minimálně alespoň 60 cm), vyšší lidé zase zařízení, která se „vytáhnou“ alespoň na 120 cm.

Pro a proti mechanického a elektrického pohonu

 Mechanický (manuální) pohon využívá kliku. Pro snížení nebo zvýšení desky musíme klikou otáčet.  Tato varianta je levnější ale časově náročnější. Změna polohy zabere i několik minut. Příliš složitá manipulace vás může odradit a původní záměr měnit polohu v průběhu práce bude za realitou pokulhávat.  

U elektrického pohonu je nová výška pracovní desky záležitostí několika sekund. Nastavitelný stůl můžete ovládat buď přidržením tlačítek se šipkami, nebo si jednotlivé výšky uložíte do paměťové jednotky. To přináší dvě výhody: po stisknutí tlačítka stůl sám vyjede do určené polohy a výšku desky nemusíte při každé změně polohy ladit. Pokročilejší modely si dokážou zapamatovat několik poloh.

 

Jak velkou pracovní plochu potřebujete?

Nejmenším smysluplným rozměrem pracovní plochy je 120 × 60 cm, pohodlnější a tedy i vhodnější je rozměr 80 x 160cm. Větší šířku či délku zvažujte zejména, pokud potřebujete k práci více místa, používáte několik elektronických zařízení najednou nebo často střídáte činnosti a je nereálné, abyste pokaždé všechny nepoužívané předměty uložili na jiné místo.

Při rozhodování berte v úvahu, kam stůl potřebujete umístit, jak velký prostor pro práci vlastně máte.

Velikost desky musí být vyvážena nosností zařízení, které pracovní deskou posunuje. Některé dokáže zvládnout až 120 kg, což se hodí zejména v dílnách. Tam se na desku výškově nastavitelného stolu umísťují i přístroje vážicí desítky kilogramů.

Vyberte si správný materiál 

Nejčastěji bývají desky stolů z lamina. Upevnění lamina k podnoži ale nemusí mít ideální pevnost, neboť jádrem materiálu je dřevotříska.  

Lepším volbou je MDF deska.  Dřevovláknitá deska se vyznačuje velmi homogenní strukturou, a tak je odolnější vůči mechanickému zatížení a lépe se opracovává.

Masivní dřevo je krásným přírodním materiálem. Jeho nectností bývá vyšší cena.

Kompakt představuje moderní volbu, která přináší specifický design. Jde o vrstveně lisovaný materiál s hnědým, černým nebo barevným jádrem. V jádru mohou být zalisovány i hliníkové plechy. Kompakt si nás i klienty získal svojí trvanlivostí. Je odolný proti nárazům, vodě, opotřebení a poškrábání.  Vydrží působení slunce a světla i extrémní teploty (-80 °C~+120 °C). Snadno se čistí a udržuje.

Povrch stolu je vhodné nechat ošetřit antireflexní vrstvou, která neodráží světlo a při práci neoslňuje nepříjemnými odlesky.

 

Příslušenství „vyladí“ polohovací stůl k dokonalosti

Myslete na kvalitní úložné prostory

Často zdánlivé maličkosti rozhodují, zda se nám pracuje dobře nebo ne. Jedním z důležitých pomocníků je kontejner se zásuvkami nebo poličkami pro ukládání dokumentů A4 i větších.

Existují varianty na kolečkách nebo bez nich. Kontejnery se vyrábí z různých materiálů v rozličných barevných úpravách. Záleží, zda chcete vizuálně na pořadač upozornit nebo by měl naopak respektovat design stolu a dalšího zařízení.

Než si kontejner pořídíte, dobře zvažte, jaké pomůcky v něm budete skladovat a kolik místa kolem máte. Zda bude výhodnější zásuvkový, do kterého budete potřebovat přístup shora, nebo je kolem vás dostatek místa pro vkládání věcí ze strany.

Ujasněte si jeho výšku i šířku. Potřebujete, aby se vešel pod pracovní desku, nebo bude stát vedle vašeho stolu jako příjemný společník. Pokud ho umístíte pod pracovní stůl, budete mít ještě dost místa na nohy?

Možná ale nepotřebujete velký úložný prostor a stačila by vám jedna či dvě poličky. Kvalitním řešením je policový díl přimontovaný zespodu k psacímu stolu. Ať bude deska v jakékoli výšce, dokumenty budete mít po ruce.

Držák na monitor šetří místo i záda

 Větší monitor zabírá na stole spoustu místa a často nestojí v optimální výšce. Naštěstí existují držáky na monitory, které tento problém hravě napravují. Obvykle se montují přímo na pracovní desku. Díky nastavitelnému ramenu „vychytáte“ nejen správnou výšku, ale i sklon. Díky tomu při práci nedochází k přetěžování krční páteře.

Schovejte kabely

 Také nesnášíte, když se vám po pracovním stole plazí hromada elektrických šňůr? Naštěstí si můžete nechat elektrické zásuvky zabudovat přímo do pracovní desky a starosti klubkem hadů zmizí, protože se schovají do připraveného tunelu pod deskou.

Nepodceňujte doplňkové osvětlení

Do zásuvky si můžete zapojit počítač, nechat nabíjet telefon a rozsvítit stolní lampu. Její světlo pomůže, abyste nepřetěžovali oči a zůstali déle svěží. 

Spojujeme funkčnost a kvalitní design

Pracovním stolům našich klientů rádi věnujeme péči a pozornost. Nejčastěji dodáváme stoly s elektrickým pohonem o rozměru 65 x 135 cm. Desku vyrábíme z „kompaktu“. Používáme tloušťku desky 8 nebo 12 mm.

Oblíbeným příslušenstvím našich zákazníků jsou krásně designové přihrádky z perforovaného plechu, které montujeme zespodu na desku stolu. Jsou rozdělené na dvě patra a vejde se do nich dokument ve formátu A4.Pro přehledné uložení pracovních nezbytností vyrábíme i kontejnery. Vždy řešíme, aby byly nejen funkční, ale i stylově dotvářely vyznění interiéru.

Ať už si chcete vytvořit zdravé místo pro práci v kanceláři, doma nebo řešíte uspořádání studentského pokojíčku, výběr pracovního stolu patří mezi vaše nejdůležitější rozhodnutí. Polohovacích stoly slouží dlouho, nemusí se měnit s růstem dítěte ani se změnou vašich pracovních návyků. Respektováním požadavků svého těla dokážete předejít mnoha zdravotním obtížím, zvýšit svoji výkonnost i náladu.