Interiér Koncept s.r.o.

Ložnice - 7 tipů pro kvalitní odpočinek a pohodu, část první

Ložnice často bývají pověstnými Popelkami. Zařizují se až tehdy, když je hotová kuchyňská linka na míru, designový nábytek pyšně trůní v obývacím pokoji a děti mají svůj pokoj dokonale sladěný… Nedejte se zmást. Ložnice je spolu s kuchyní nejdůležitějším prostorem domova a trávíme v ní nejvíc času. Právě na tomto místě se rozhoduje, zda budeme v noci spát klidným a zdravým spánkem, nebo se budeme celou noc budit a ráno vstávat jako zmlácení…

Prospíme asi třetinu svého času. Není to zrovna málo, a tak se vyplatí investovat do kvalitního vybavení ložnice. Právě díky němu si spánek užijete a tělo nabere novou sílu. Sestavili jsme pro vás sedm rad, které vám pomohou lépe spát, v průběhu dne se cítit svěže a zpomalit stárnutí svého těla i mysli.

1. Vybíráte místo pro svoji budoucí ložnici? Zvažte orientaci ke světovým stranám.

Pro klidné spaní není vhodné, pokud je v místnosti přílišné teplo. Z hlediska světelných podmínek bývá tedy nejvhodnější ložnice s okny na sever nebo východ. Severní ložnice nám přinese celodenní zastínění. Místnosti na východ bývají v podvečer také příjemně chladné. Zato ráno nás budou příjemně budit sluneční paprsky a my snáze nastartujeme nový den… 

Pokud je ložnice orientována na jih nebo západ, zvažte pořízení zastínění. Existuje celá škála možností. Milovníci strohých interiérů pravděpodobně sáhnou po vertikálních nebo horizontálních žaluziích. Svoje kouzlo mají i rolety. Na výběr jsou klasické hladké, textilní nebo bambusové, lehce romantičtější variantu představují nařasené rolety římské. Pro zamezení přehřívání ložnice jsou však vhodnější žaluzie venkovní. Komu vadí v průběhu noci nebo ráno absence dokonalé tmy, určitě ocení závěsy zhotovené ze zatemňovací látky.

Okna dětských pokojů mohou směřovat na jih. Dětský pokoj plní více funkcí a pro dítě je malým světem ve kterém nejen spí, ale i si hraje a studuje. Slunnější pokoje jsou v tomto případě vhodnější, protože dostatek světla působí dobře na psychickou pohodu.

2. Promyslete barvy.

Správně zvolená barva může kvalitu spánku podpořit, ta nevhodná vám ho dokáže pokazit. Upřednostněte svoje oblíbené a zároveň se zamyslete nad pravidly, která se k používání barev vážou. 

Pro usínání se nehodí křiklavé barvy. Například červená v ložnici vypadá „lacině“ a ve velké ploše působí rušivě. Pokud červenou milujete a nechcete bez ní být, uplatněte ji na malých plochách a v doplňcích, které se snadno dají vyměnit.

Pro ložnici jsou ideální tlumené jemné barvy a pastelové odstíny.

Znáte barvu taupe?

Tato barva osciluje mezi šedou a béžovou. Můžete si ji zjednodušeně představit jako vaše oblíbené caffe latte. Je nevtíravá a nadčasová, nikdy vás neomrzí. Je proto skvělou alternativou, pokud váháte mezi bílou a šedou barvou. Působí teplým uklidňujícím dojmem. Navíc je natolik neutrální, že se dá kombinovat s jakýmikoli dalšími barvami včetně dekorů dřeva. Taupe se hodí pro moderní interiér, stejně jako pro tradiční. Odstín může přecházet lehce do růžové. Velmi záleží na denním světle a typu vašeho osvětlení.  Pečlivě vybírejte přesný odstín a sytost. Před finálním výběrem se podívejte, jak vypadá váš „favorit“ za denního světla.

 

Jemná barevnost dodá ložnici na útulnosti.

Nebojte se odvážně vrhnout do barev. Pro ložnici se hodí pastelové odstíny modré, meruňkové, levandulové i zelené. V tyrkysové variantě bude působit uklidňujícím dojmem, v hráškové a trávové vesele a svěže. Dejte si však pozor abyste to s barevnou výmalbou nepřehnali.  Často stačí barevně zdůraznit pouze jednu ze stěn a ostatní nechat ve vzdušné bílé nebo krémové…

Počítejte s tím, že velkou plochu ložnice zabírá povlečení na posteli. Zvolte takové, co bude k nábytku a stěnám ladit.

3. Na kvalitní posteli a matraci se šetřit nevyplatí.

Srdcem celé ložnice je postel. Na kvalitě spánku mají lví podíl matrace a rošt. Matrace musí být prodyšná a optimálně tuhá. Nejlepší matrace na trhu jsou vyrobeny z pěny, která vašemu tělu při spánku dodá pocit stavu beztíže, což ocení především váš opěrný aparát. Rošt by měl být lamelový a umožňovat matraci dobře dýchat. 

Relativní novinkou jsou matrace z přírodních materiálů. Zmírní bolesti zad, alergie, ekzémy i jiné kožní obtíže a zajistí komfortní spaní. Výborně funguje kokosové vlákno, protože je odolné vůči mikroorganismům i vlhkosti.

Přírodní matrace s koňskými žíněmi zaručují skvělou prodyšnost a dobře odvádějí pot od těla.

Alergicky neutrální a elastické jsou pak matrace z přírodního latexu, které ocení i lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko.

Matrace z ovčí vlny vás rychle zahřeje a je ideální, pokud rádi spíte při otevřeném okně nebo v chladnější místnosti. Její bezkonkurenční výhodou je, že na ní ani v létě nehrozí přehřívání.

 

Na tvaru záleží.

V současné době jsou nejoblíbenější postele s vysokým čelem. Rám postele může být z masivu, ale také čalouněný. Čelo je obvykle dominantním prvkem, který na sebe upoutá pozornost. Pokud sáhnete po měkce čalouněném čele, užijete si nejen komfortní spaní, ale také čtení vsedě. Čelo postele vašemu podvědomí ve spánku poskytuje pocit bezpečí a chrání vaši hlavu před chladem pronikajícím ze stěny.

Některé postele mají čela hned dvě. Nižší se umísťuje k nohám. Velmi dobře funguje třeba jako zábrana proti padání peřiny a chrání nohy před chladem.

Potíže může působit, pokud si nekoupíte dostatečně dlouhou postel. Kromě standartní dvoumetrové délky kvalitní výrobci nabízí i prodloužené verze. Pokud máte doma dvoumetrového „habána“, vyplatí se za pár centimetrů navíc připlatit.

Nejnovějším trendem jsou čistě přírodní dřevěné polohovací postele s vysokými matracemi, do kterých výrobci zabudovávají speciální techniku. Ta umožňuje nadzvednutí horní i spodní části. Polohovací postele zpříjemňují četbu, dokážou ulevit lidem trpícím špatným prokrvování dolních končetin.

Ať už využíváte postel „pouze“ na spaní nebo je místem, kde trávíte čas i během dne, pokuste se při zařizování skloubit praktičnost a estetické kvality. Obojí hraje důležitou roli. Správně zvolená matrace vám dokáže zmírnit nebo zcela zahnat bolesti zad, poskytne tělu kvalitní odpočinek, příjemná výmalba a výběr doplňků vás zase dokáže dobře naladit a dodat novou energii do dalšího dne.