Interiér Koncept s.r.o.

Rekonstrukce bytu - na co si dát pozor

 

Rekonstrukce bytu je často vzrušujícím, ale i náročným projektem. Je důležité mít na paměti několik důležitých faktů, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Připravili jsme pro vás několik tipů, na co si dát při rekonstrukci pozor.

1 Buďte realisté a promyslete si svá očekávání.

Je snadné snít o dokonalém bydlení. Ovšem už ve chvíli, kdy začínáte reálně přemýšlet o rekonstrukci, realisticky zvažujte omezení daného prostoru. Přizpůsobte rekonstrukci počtu obyvatel, jejich zvykům a potřebám. Vzhledem k praktičnosti je důležité, aby bydlení splňovalo vaše potřeby ne očekávání někoho jiného. Některé požadavky klientů bývají podobné, ale každá rodina má své odlišnosti a plány do budoucna mohou být více než rozmanité. Každý člověk klade na některé věci větší důraz a jiné mu připadají podružné… Přiznat si své potřeby a odlišit, co je pro nás skutečně důležité a bez čeho se vlastně docela dobře obejdete, je tím nejlepším, co můžete před přestavbou udělat…

Kdysi jsem byl na návštěvě u nových známých. Jejich rekonstruovaná prvorepubliková vila byla vskutku krásná. Přesto v ní nebylo bydlení zdaleka ideální, protože si před přestavbou neuvědomili, jak zásadní pro ně jsou oddělené ložnice. (Muž výrazně chrápal a žena měla lehké spaní.) Do dalších úprav interiéru tedy podstupovali každodenní martýrium, kdy se muž stěhoval s matrací po domě a hledal jiný prostor, kde by svým hlasitým oddychováním nikoho nerušil…

 Jinde jsme zase s klienty řešili, zda je nutné vybudovat tak obrovský obývací pokoj, nebo by se jeho část lépe hodila pro další dětský pokoj, když jinde není místo…

 Moc rádi připravujeme klientům projekt rekonstrukce na klíč, protože to znamená i společné vytváření projektu. Klienti nám sdělují svoje požadavky a my je technicky dolaďujeme a přeměňujeme v projekt. Pro laika bývá někdy velmi nesnadné najít nejlepší možné řešení, praktické a zároveň finančně přijatelné. Profesionál snadno zjistí, kde jsou nosné zdi, navrhne nejefektivnější a nejdostupnější variantu, jak s půdorysem prostoru pracovat. Kde ctít původní rozložení a kde je naprosto zásadní požádat na stavebním úřadě o schválení změny…

 

2 Sestavte si rozumný finanční plán.

Rozpočet je jedním z klíčových aspektů při rekonstrukci. Vždy existuje rozdíl mezi předpokládanou cenou a reálnou cenou rekonstrukce. Abyste nemuseli slevovat ze svých požadavků, nastavte si rozpočet tak, aby pokryl veškeré potřebné náklady. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na provedení všech úprav, zvažte, zda není lepší počkat, než zvolit variantu, která by mohla ohrozit kvalitu a vyústit v budoucnu ve větší finanční náklady.

3 Zvažte veškeré potřebné práce a jejich náklady.

Rekonstrukce bytu zahrnuje řadu prací, které je důležité zohlednit při plánování rozpočtu. Mezi ně patří bourací a čisticí práce, přípravné práce, výměna oken, řešení plynu, vytápění, elektroinstalace a vodoinstalace, zednické a obkladačské práce, malířské práce, pokládka podlah, montáž zárubní a dveří. K nákladům počítejte i zařízení bytu, ať už si ho chcete pořídit na míru nebo v podobě kusového nábytku.

Některé části zařízení můžete dokoupit dodatečně, ale pevně zabudované (například kuchyňskou linku, sanitární zařízení), potřebujete ihned po nastěhování.

4 Projekty s vlivem na nosné konstrukce potřebují povolení stavebního úřadu.

Před započetím rekonstrukce se ujistěte se, že máte veškerá potřebná povolení. Zásahy do nosných konstrukcí bytu konzultujte se statikem. I zdánlivě nenosná příčka může být důležitou součástí konstrukčního systému, a proto je zásadní předem zjistit, zda její odstranění nepoškodí statiku domu. Zásahy do konstrukce nejsou možné bez projektu ke stavebnímu povolení a jeho schválení na příslušném stavebním úřadě. Tento postup rovněž platí, pokud se jedná o změnu vzhledu fasády.

Pokud stavíte příčku novou, preferujte lehké konstrukce, například ze sádrokartonu, protože neohrozí nosnost podlah.

5 Rekonstrukce bytu - připravte si finanční rezervu.

Při plánování rozpočtu pro rekonstrukci je důležité mít na paměti finanční rezervu. Nepředvídané problémy a dodatečné náklady se mohou vyskytnout kdykoli během procesu rekonstrukce. Doporučujeme vyčlenit alespoň 15 % z odhadované ceny celé rekonstrukce jako finanční rezervu. Tímto způsobem se vyhnete situaci, kdy vám uprostřed rekonstrukce dojdou peníze a nemáte prostředky na dokončení práce.

Vědomě plánovaná a dobře provedená rekonstrukce bytu může vytvořit prostor, který splňuje vaše představy o pohodlném a funkčním bydlení. Nezapomeňte si dát dostatek času na přípravu, konzultace s odborníky a vytvoření realistického finančního plánu. Tímto způsobem se vyhnete stresu, nečekaným výdajům. Pamatujte si, že představivost a plánování jsou klíčové pro dosažení výsledku, který splňuje vaše očekávání a přináší vám radost z nového a krásného prostoru, ve kterém budete rádi trávit čas. Jestliže se nechcete nebo nemůžete rekonstrukci věnovat osobně, dohled nad „celou akcí“ delegujte na spolehlivou osobu s dostatečnými odbornými znalostmi.