Interiér Koncept s.r.o.

Rekonstrukce garsonky plná zajímavých detailů

Mezi lidmi často panuje názor, že nejhorší jsou rekonstrukce. Obvykle tvrdí, že konečný stav stejně nevypadá dobře, přeměna stojí spoustu peněz a vložené úsilí není nikde vidět… My v Interiér Koncept máme rekonstrukce rádi. Pracujeme v oboru již nějaký pátek, a tak víme, co si pohlídat, s kým spolupracovat, a hlavně jak to udělat, aby výsledek by opravdu hezký a praktický. Nevěříte? Pojďte nám nahlédnout takzvaně „pod pokličku“. Zavedeme vás do jednoho vymazleného minibytečku, který jsme dávali do pořádku…

Rekonstrukce bytu pro syna

Dnes je to víc než rok, co se na nás obrátil klient, abychom mu zrekonstruovali byt 1+1 o ploše 30 m2. K bytu byla přilepená ještě lodžie o výměře 6 m2. Prostor jsme měli přichystat pro klientova syna, který dokončoval školu a hledal se svou partnerkou první bydlení.  Potřebovali jsme vytvořit moderní, variabilní a funkční interiér, kde by se mladým lidem dobře žilo.

Tomu ovšem původní stav bytu neodpovídal ani trochu. Maličká garsonka měla špatnou dispozici. Do miniaturní koupelny se sice vešla toaleta, ale bez vany i sprchy. Malá kuchyňka se tísnila za rohem. Celý prostor byl načichlý kouřem. Starý pán, který tu dříve bydlel, se své cigaretové vášni pravděpodobně oddával po mnoho let a s velkým nasazením…Výhodou jinak nevábného prostoru byla jeho světlost. Prosklená jižní stěna s lodžií slibovala, že když se do toho pořádně opřeme, vytvoříme krásný domov.

Projděte se bytem v naší 3D interaktivní aplikaci

Změnili jsme dispozici

Naším hlavním cílem bylo opticky zvětšit byt a vyřešit, aby klienti měli místo na učení, dostatečnou jídelnu s kuchyní a prostor na spaní.

Vsadili jsme na jednoduchost a pohráli si s příčkami. „Vykousnutý“ prostor v hlavní místnosti jsme připojili k stávající koupelně a zároveň ji zúžili ve prospěch obýváku. Vznikla tak malá, ale funkční koupelna, kam se vešla na přání klientů hluboká kratší vana s umyvadlem a skříňkou. Oddělená polopříčkou zůstala toaleta. Kromě vany je velkou výhodou nové koupelny okno. Hodí se jako zdroj přirozeného světla a zlepšila se možnost větrání.

Předsíň zůstala dostatečně velká, aby se do ní vešel botník a nástěnný věšák.

Spojený obytný prostor působí vzdušně

V současnosti je moderní co největší propojenost obytných místností. Vzhledem k miniaturní rozloze bytu ani nešlo postupovat jinak. Řešili jsme každý centimetr podlahové plochy. Pro pocit větší vzdušnosti jsme opticky propojili obývací pokoj s lodžií. Skleněnou příčku jsme opatřili fólií. Fólie nahrazuje venkovní žaluzie, a tak mají obyvatelé potřebné soukromí. Fólii jsme instalovali i na okno koupelny.

Netradiční umístění pračky

Největší starosti nám působilo umístění pračky se sušičkou. Vmáčknout přístroje do koupelny nepřicházelo v úvahu. Po dohodě s klienty jsme je umístili na lodžii. Postavením pračky mimo hlavní obytný prostor jsme vyřešili hned několik zádrhelů. Opticky jsme zkrátili nešikovně dlouhý a úzký půdorys lodžie a zároveň vytvořili vhodný kout pro umístění špinavého prádla a odkládání pracích prostředků. Nectností lodžie zůstávalo její nedostatečné zateplení v případě mrazu. Pro ochranu pračky jsme nad ni umístili infra – panel, který ji bude při nízkých teplotách zahřívat.

Rekonstrukce proměnila i kuchyň

Kuchyň se pyšní příjemnými rozměry. Díky zabudovaným spotřebičům působí kompaktně a moderně. Třebaže úložné prostory zabírají prostor až do stropu, díky kombinaci designu světlého dřeva a bílého lesklého povrchu nevypadají mohutně. Nainstalované osvětlení pod horními skříňkami dotváří i za nepřítomnosti denního světla na kuchyňské lince dobrou pracovní pohodu.

Jídelnu jsme museli omezit na malý čtvercový stoleček a dvě polstrované židle. Natočením židlí k sedačce však vznikne docela pohodlný prostor pro příjemné posezení s návštěvou…

Variabilní nábytek je výhodný

Vzhledem k věku klientů a jejich poměrně aktivnímu společenskému životu jsme zkombinovali zařízení obývacího pokoje s ložnicí. Během chviličky a bez velké námahy mohou klasickou pohovku sklopit a nahradit ji výklopnou postelí s plnohodnotným dvojlůžkem s lamelovým roštem a matracemi a bočním osvětlením pro případ večerní četby. Postel je vhodná pro trvalé spaní, a tak nehrozí žádné potíže se zády nebo jiné obtíže.

Studovnu lze umístit i do malého prostoru

Mladí majitelé ještě zčásti chodí do školy, a tak potřebovali vytvořit i prostor pro své studium. Tady jsme se nesnažili nijak šetřit místem a bytelný psací stůl má standartní rozměry a za ním pyšně kraluje polstrovaná kancelářská židle. Součástí stolu jsou zabudované poličky a zásuvky na dokumenty. Zajímavou a praktickou záležitostí je kovová police zavěšená od stropu nad vnější hranou psacího stolu (mimo hlavu studenta). Tento designový prvek dodává místnosti jedinečnost a moderní švih, zároveň násobí úložné prostory a opticky odděluje studovnu od zbytku obytného prostoru. Police bude sloužit jako knihovna.

Nevtíravé úložné prostory

Úložné prostory na nezbytnosti najdete ve velké vestavěné skříni vytvořené kolem sklápěcí postele. Nenápadné bílé desky dvířek stejného rozměru bez úchytek na sebe zbytečně neupozorňují. Pouze vedle psacího stolu jsme ponechali otevřené police a místo bílé zvolili dekor se světlým dřevem.

Rekonstrukce zasáhla i osvětlení

Třebaže se jedná o byt o malé podlahové ploše, i osvětlení rezonuje s naším rozdělením prostoru na jednotlivé funkční zóny. Zvlášť je nasvícená kuchyňská linka, nad jídelním stolem najdete centrální lustr, další osvětlení je zabudované ve stropě lodžie i podél jižní skleněné stěny, v bocích sklopného lůžka jsou připravené lampičky na čtení…  Pracovní stůl si pravděpodobně klienti ještě přisvítí stolní lampičkou. Zásuvku mají nadosah.

Díky promyšlenému rozmístění mohou obyvatelé měnit intenzitu osvětlení v jednotlivých zónách podle aktuální potřeby. Věnovat se různým činnostem, aniž by se navzájem rušili.

Celou přestavbu jsme provedli na klíč. Dle požadavků klienta jsme vypracovali projekt, provedli hrubé stavební práce, úpravy rozvodů i výmalbu stěn. Zadali jsme, přivezli a nainstalovali zařízení… Klienty jsme na předem stanovených schůzkách informovali o postupu prací, pomohli jim s výběrem materiálů a vybavení…

 Jsme přesvědčeni, že se má každý věnovat profesi podle své odbornosti. Díky komplexní dodávce jsme dokázali ohlídat kvalitu provedení. Klienti se mohli věnovat své práci a bez starostí se těšit na výsledek.