Interiér Koncept s.r.o.

Vertikální zahrada – pozvěte přírodu do vašeho domova

Lidé mají různé názory na to, jak by měl vypadat jejich ideální domov. Každý má jiné oblíbené barvy, dává přednost odlišnému tvaru i velikosti nábytku…  Všichni se ale shodnou v touze po příjemné klidné atmosféře bez hluku, nadměrného prachu, chtějí mít pocit, že jsou v pohodlí a v přírodě zároveň. Takové požadavky nejsou nesplnitelné a nezáleží na tom, zda bydlíte v rozlehlém rodinném domě nebo v menším bytě až na samé špičce věžáku. Do každého domova můžete přinést alespoň kousek přírody a vytvořit si vertikální zahradu. Díky ní na malé ploše vytvoříte oázu klidu, která bude pozitivně působit na psychické zdraví, snižovat pocit únavy a stresu. Celkově vám vertikální zahrada zlepší kvalitu života.  

Vertikální zahrada a její výhody

Vertikální zahrady jsou po všech stránkách vhodnými a při dobrém založení nenáročnými „spolubydlícími“. Dosud jste se s nimi mohli většinou setkat v komerčních prostorech, v obchodních centrech nebo v administrativních budovách, protože investoři potřebovali strohým budovám dát lidské měřítko. Zpříjemnit v nich pobyt. Pomoci lidem, aby se cítili méně unavení a měli lepší náladu…Taková pomoc se však hodí do soukromých prostor.

Co všechno nám vybudování vertikální zahrady přinese?

Pěstované rostliny přeměňují oxid uhličitý na kyslík. Navíc některé druhy jako například břečťan nebo zelenec odbourávají škodliviny jako formaldehyd nebo trichloretylen. Při správném osazení tak můžete výrazně přispět k celkovému ozdravení ovzduší v prostoru.

Pokojové rostliny odvádějí 97 % vody ze zálivky zpět do okolního vzduchu. Jsou tak skvělými zvlhčovači vzduchu a jejich pěstování snižuje například riziko suchosti sliznic horních cest dýchacích.

Rostliny vyvažují klima v místnosti. V zimě snižují náklady na topení, v létě výdaje za klimatizaci.

Vertikální zahrada vylepšuje akustiku, protože rostliny absorbují část hluku, což se hodí v kancelářích, restauracích i v soukromých objektech se zvýšeným počtem osob.

Větší množství rostlin má pozitivní vliv na psychiku, protože tvoří takzvanou klidovou oázu a snižují u lidí únavu, zmírňují bolesti hlavy. Obyvatelům klesá hladina stresu.

Zelená je skvělá. Podle vědeckých výzkumů přispívá k dobré náladě.

Vertikální stěna je živým uměleckým dílem. Krásným rostoucím a měnícím se obrazem.

Díky své vertikalitě zabírá v prostoru velmi málo místa. Kdybyste to samé množství rostlin pěstovali klasicky, do menších místností byste se už pravděpodobně nevešli…

Rostliny snižují množství prachu v bytě až o 20 %, proto jsou skvělým pomocníkem pro udržení čistého prostředí a přispívají ke zmírnění obtíží alergiků.

Udržování správně postavené a založené vertikální zahrady je snadné. Automaticky nastavené procesy budou dobře fungovat i bez vaší přítomnosti.

Vertikální zahrada a jak ji vytvořit

Na zeď se připevní nosná konstrukce, nebo se do prostoru umístí samonosná konstrukce v požadované velikosti. Na konstrukci potom umístíte moduly osázené rostlinami. Rostliny v těchto podmínkách prosperují i s minimálním množstvím substrátu. Vertikální zahradu můžete osázet širokou škálou různých druhů rostlin, včetně tropických kvetoucích. 

Jakou péči rostliny potřebují?

Rostliny by měly mít dostatek světla. Pomůže i umělé osvětlení. Zajistí nejen prosperitu rostlin, ale poskytne vám i lepší optický zážitek. Do stinných míst se hodí rostliny, které nevyžadující příliš světla, např. kapradiny.

Zahradu můžete zalévat sami, nebo vše nechat na automatickém zavlažovacím systému, který bude rostlinám dodávat vláhu přesně tak, jak je potřeba. 

Stejně jako každá živá rostlina potřebují i ty zasazené ve vertikální stěně občas přihnojit, aby si udržely svoji vitalitu. Nezapomínejte pravidelně místnost větrat.

Nepodceňte výběr rostlin

Na vertikální zahradě můžete kombinovat rostliny rostoucí nahoru i převislé a plazivé. Vybírejte je i podle barvy listů a květů. Správnou kompozicí rostlin vytvoříte zahradu, která bude pořád zdravá a krásná i proměnlivá.

Řídíme se individuálními potřebami a požadavky klienta

Nedávno jsme tvořili vertikální zahradu v soukromém bytě. Zákazník chtěl, aby jeho vertikální zahrada „fungovala“ samostatně a zároveň žádné technické detaily nerušily celkové estetické vyznění.

Vytvořili jsme tedy poblíž „zahrady“ v rámci jedné z horních skřínek kuchyně skrytou „strojovnu“. Vyvedli jsme vodu ve dvou okruzích a ke každému připravili čidlo s vlhkostí. Díky tomu mají rostliny ve všech místech optimální závlahu a nedochází k nežádoucímu rosení okna. Připravili jsme rovněž umělé osvětlení. Světlo je v tomto případě nejen estetickou záležitostí, ale pomáhá trvalkám v růstu. Klient si přál zakomponovat do vertikální stěny televizi. Náš truhlář pro ni vyrobil speciální rám, který oddělil přístroj od rostlin a zároveň pomohl, aby celek působil přívětivě a kompaktně. Při výběru trvalek a jejich osazení jsme spolupracovali s firmou Graseko.

Realizace vertikální zahrady je jednou z možností, jak do svého domova natrvalo vnést kousek přírody. Budete každodenně cítit příznivé účinky rostlin, užívat si jejich přirozeně dokonalé krásy