Interiér Koncept s.r.o.

Ložnice - 7 tipů pro kvalitní odpočinek a pohodu, část druhá

Ložnice je srdcem každého domova a na jejím umístění, uspořádání a vybavení opravdu záleží. V první části článku Ložnice – 7 tipů pro kvalitní odpočinek a pohodu jste od nás dostali tři tipy, na co se při jejím zařizování zaměřit. Dnes vás čekají ještě další čtyři, které vám pomohou vytvořit dokonalou oázu plnou harmonie

4. Ložnice není skladištěm

Ačkoli prvořadou funkcí ložnice je zabezpečit kvalitní spánek, obvykle do ní potřebujeme umístit také úložné prostory. Pokud nemáte samostatnou šatnu, je ložnice tím pravým místem, kde skladovat oblečení nebo ložní prádlo. K dobré pohodě také přispívá, pokud máte na dosah i věci, které vám pomáhají při relaxaci. Někdo se neobejde bez dobré knihy, jiný potřebuje mít po ruce krabičku kapesníků nebo přehrávač s relaxační hudbou, pero a poznámkový blok…

Umístění skříně

Dobře zvažte, jakou skříň si pořídíte a kam ji postavíte. Mnohé kusy nábytku jsou příliš robustní a při nevhodném umístění dokážou v místnosti dokonale zablokovat volný pohyb. Myslete na to, že potřebujete prostor s minimem překážek. Takový, který dokážete překonat v polospánku a bez rozsvícení světla…

Otevírání

Nejpraktičtější jsou skříně vestavné a ideálně s posuvnými dveřmi. Skříně s posuvnými dveřmi mohou být výrazně hlubší než ty s klasickým otevíráním, protože kolem nich nepotřebujete tolik prostoru. Přesto dbejte na to, abyste před skříní měli alespoň minimální manévrovací místo.

Hloubka a využití

Při navrhování skříně si rozmyslete, co přesně potřebujete do skříně uložit. Zda máte převahu oblečení, co se musí věšet na ramínka, nebo spíš preferujete police a zásuvky. Praktické je si dopředu připravit podrobný soupis skladovaných věcí, což vám pomůže vnitřní prostor skříně efektivně naplánovat. Od vaší analýzy se totiž odvíjí například i preferovaná hloubka skříně.

Pro klasickou tyč s ramínky potřebujete skříň širokou minimálně 60 cm + centimetry pro zvolený mechanismus otevírání. Pro police na trička nebo svetry vám stačí hloubka menší, zásuvky s výsuvem mohou být hlubší i mělké. Je dobré, abyste do nich při otevření dobře viděli, a proto by neměly být umístěné příliš vysoko…

Velmi dobře na ukládání věcí funguje také drátěný program. Existuje mnoho výrobců a z obrovské škály možností si určitě vyberete… To, co používáte nejčastěji, umístěte v rozmezí vašich kolen a očí. Výš a níže ukládejte méně frekventované předměty. Pro lepší přehlednost a pořádek se vyplatí zabudovat do skříně i některé speciální držáky. Třeba na žehlící prkno.

Malá rada navíc: Pořízení nových úložných prostor berte jako záminku k důkladné revizi. Ne všechno, co vlastníte, musí získat v nové skříni čestné místo. Dlouho nepoužívaných věcí se zbavte. Mohou někomu jinému udělat radost a vám bude lehčeji…

Kromě skříní se do ložnice hodí komoda a noční stolky. Nejjednodušší variantou je nákup veškerého vybavení v rámci jednoho setu, nebo zadejte výrobu nábytku na míru truhláři. Každý kus tak bude ve stejném dekoru i designu. Nebudete riskovat, že by k sobě zařízení „nepasovalo“. Nákup ložnicové sestavy navíc často vyjde podstatně levněji, než kdybyste jednotlivé kousky kupovali zvlášť.

5. Ložnice - správné osvětlení dodá atmosféru

Vhodné osvětlení v ložnici je klíčové pro kvalitní odpočinek. Nutností je centrální stropní světlo, ale důležitou roli hraje i doplňkové a náladové osvětlení. Doplňkový zdroj světla mohou tvořit bodovky v podhledu nebo nástěnná světla.

Velká stojací lampa v rohu místnosti s nepřímým osvětlením nebo s možností stmívání vytvoří příjemné rozptýlené osvětlení, které neoslňuje, a bude jenom na vás, jaký stupeň přítmí zvolíte. Lampičky na nočních stolcích jsou praktickou pomůckou i designovým prvkem. S navozením intimní atmosféry vám pomohou také LED pásky instalované za čelem postele či na spodní hraně rámu lůžka.

6. Rozmístění nábytku ovlivňuje naši pohodu

To, kam postavíte postele a skříně, zcela zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Inspirujte se znalostmi prastarého čínského učení Feng Shui. Mezi nejdůležitější techniky používané ve Feng Shui je Škola formy. Podle jejích zásad by postel měla být umístěná čelem ke stěně, aby spící cítil za hlavou oporu.

Od pradávna bylo pro člověka nesmírně důležité, aby včas rozpoznal přicházející nebezpečí. Ačkoli žijeme velmi odlišně od pravěkých a starověkých lidí, naše instinkty zcela nevyhasly a podvědomě se snažíme ochránit, ať k tomu objektivní důvod je či ne. Proto je pro nás příjemné, jestliže vidíme dobře z postele na dveře. Poloha zády ke dveřím může citlivým lidem přinášet potíže při usínání a nekvalitní spánek v průběhu noci.

Dejte si pozor na poličky nebo zavěšené dekorace nad hlavou. Náš mozek je může vyhodnocovat jako nebezpečí.

Ložnice by měla být především vzdušná. Nezahlcená nábytkem a dekoracemi. Z hlediska Feng Shui působí velké množství věcí kolem nás rušivě. Nutí naše myšlení k cyklickému, nikam nevedoucímu, přemítání.  

7. Vytvořte správné klima

Vhodné prostředí pro spánek ovlivňuje nejen postel a matrace, skříně, barvy a doplňky. Důležitá je i pokojová teplota a vlhkost vzduchu. Na spaní je nejvhodnější chladnější klima pohybující se mezi 18-20 °C. Vlhkost vzduchu by se v létě měla pohybovat mezi 40–60 %, v zimě mezi 45–65 %. Především v zimě se vám může hodit zvlhčovač vzduchu. Ideální na spaní je ticho a tma. Pokud máte za okny hlučnou ulici, může vám alespoň částečně pomoci instalace venkovních rolet. Ty jsou spolu s backout závěsy vhodnou volbou pro nastolení tmy. Tma je opravdu důležitá, protože podporuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu.

Spěte v dobře vyvětrané místnosti. Špatný vzduch v ložnici způsobuje bolest hlavy a ráno se budete budit bez energie. Ideálním řešením je instalace větracího systému (mikroventilace).  Pokud bydlíte u hlučnější ulice, dají se nainstalovat na okna akustické větrací stěrbiny.

Ložnice – čistá bez prachu

Kvůli hygieně nejsou v ložnici vhodné celoplošné koberce. Zvláště v domácnostech alergiků je lepší investovat do kvalitní lehce stíratelné podlahy a na ni jako šperk umístit kusový kobereček, který vám příjemně zahřeje nohy, až budete ráno vstávat. Ideální jsou podlahy dřevěné nebo korkové, z přírodního linolea. Lamino podlahy působí vizuálně rovněž pěkně, jejich povrch je však pocitově chladnější a musíte počítat s lehce vyšším kročejovým hlukem.

Věnujte zařizování své ložnice dostatek času. Uvidíte, že promyšlené řešení pozitivně odrazí na kvalitě vašeho spánku.  Ten ovlivní nejen vaši náladu, ale také zdraví a kondici.