Interiér Koncept s.r.o.


Luxusní koupelna za dostupnou cenu

Koupelna patří k běžnému standardu každé domácnosti. V Japonsku se sice nedávno objevil nový trend, kdy část lidí žijících singl začala z ekologických a sociálních důvodů upřednostňovat očistu v lázních a koupelnu s klasickou vanou zkrátka nemají… U nás je takový přístup těžko představitelný. Naopak. Domácnosti v rodinných domcích mívají koupelen hned několik. Ti, co žijí v nájemních bytech si obvykle musí vystačit „pouze“ s jednou… Ať už máte pro očistu k dispozici velký sál nebo miniaturní „kamrlík“, sepsali jsme pro vás několik klíčových prvků, na co si při zařizování koupelny dát pozor, aby byla ta vaše praktická, funkční a esteticky působivá.

Ujasněte si, co je pro vás důležité

V koupelně potřebujete dobře uspořádat úložné prostory a zároveň v místnosti zachovat dostatek prostoru pro volný pohyb.

Dobře si rozmyslete, zda preferujete sprchování nebo si raději dopřáváte koupel ve vaně. Pokud je pro vás důležité obojí a potýkáte se s nedostatkem prostoru, můžete zvolit vanu se sprchovou zástěnou. Potřebujete pouze jedno umyvadlo nebo by se vám v ranním poklusu hodily raději dvě? Bude vaše koupelna sloužit zároveň jako prádelna a chcete do ní umístit ještě pračku se sušičkou? Je součástí koupelny také toaleta a toužíte si k ní pořídit ještě bidet nebo se „spokojíte“ s bidetovou sprškou?

Koupelna – promyšlená dispozice ušetří hodně peněz i sil

Pokud máte podezření, že potřebujete do koupelny umístit víc předmětů, než velikost koupelny dovoluje, ještě před stavbou nebo přestavbou si v klidu sedněte a na milimetrový papír nebo do počítače si vytvořte plán prostoru. Dobře promyslete, jak bude koupelna fungovat, kam se otevírají dvířka skříněk či pračky…, zda si nebudou jednotlivá zařízení překážet a bránit v provozu. Snažte se, aby rozvody vody a odpadu byly co nejkratší.

Buďte kreativní. Pračku se sušičkou například nemusíte umísťovat pouze do koupelny. Dobrou volbou může být třeba komora, chodba, ukrýt je můžete do výklenku pod schody, který opatříte dvířky. My jsme například v úplně malinkaté garsonce vytvořili prací kout z části lodžie…

Při svém rozhodování zvažte i hlučnost zařízení a zda v blízkosti dokážete umístit důležité nezbytnosti, jako je koš se špinavým prádlem, prací prostředky… Vsadíme se s vámi, o co chcete, že pokud byste museli před každým praním chodit například pro prací gel do skříně na druhé straně bytu, přípravky budou zůstávat na podlaze před pračkou…

V případě nejasností raději vyhledejte odborníka. Koupelnu nezařizujete na jednu sezónu, a tak se na každou svoji „chybičku nebo nedomyšlenost“ budete dívat hodně dlouho…

Zabezpečte zdravé a příjemné klima

 

V koupelně potřebujete zajistit příjemnou teplotu a odvádět přebytečnou vlhkost. Teplo dodá podlahové vytápění nebo radiátory. S vysokou vlhkostí si poradíte pomocí okna nebo si nainstalujte větrací systém.

Vybavte koupelnu nábytkem z voděodolných materiálů

Dobrou volbou jsou exotické dřeviny, bambus, tvrzené plasty, lamino, nebo kompakt. Lamino je levnější, ale není tak odolné jako ostatní materiály. Vhodné je také zvážit výrobu koupelnového nábytku na míru, aby byl co nejefektivnější a esteticky odpovídal vašim představám.

 

Vsaďte na jednoduchost

Můžete být fanoušky secesních interiérů a tíhnout ke zdobnosti, přesto zařizovací předměty, které přicházejí do styku s vodou vybírejte podle praktičnosti. Kudrlinky a těžko přístupné žlábky jsou líhní plísní a jen těžko se udržují v perfektním stavu.

Zvažte také pořízení odkládacího žlabu u vany nebo sprchového koutu.  Pomůže vám udržovat pořádek a uspořádanost v koupelně. Odkládací žlab se stane vaším nenápadným a užitečným pomocníkem a díky zabudovanému LED osvětlení můžete snadno vykouzlit romantickou atmosféru.  

Co dát na stěny?

Již dávno neplatí, že v celé koupelně by měl kralovat celoplošný obklad. Ačkoli jsou keramické dlaždice díky široké paletě designů a dostupné ceně stále populární, vhodnou alternativou jsou různé stěrky. Výhodou stěrek je bezespárové řešení. Mnohé z nich jsou navíc voděodolné a jejich barevná škála je rovněž velmi široká.

Koupelna - jaké barvy jí sluší?

Pamatujte si jednoduché pravidlo: Čím je vaše koupelna menší, tím světlejší zvolte barvy stěn. Světlé koupelnové obklady a dlažba oproti těm tmavým místnost prosvětlí a pocitově zvětší. Neznamená to ovšem, že se musíte uchylovat za každou cenu k bílé! Koupelna by působila příliš sterilně. I v malém prostoru si můžete hrát s kombinacemi dekorů a barev, výrazné barvy však volte s velkým rozmyslem a nikdy ne celoplošně. Vhodné je například oživení části stěny (např. dominantní stěna u walk-in sprchového koutu) geometrickým obkladem, nebo zajímavou mozaikou.

Vyhněte se vyloženě tmavým podlahám. Vynikne na nich každá zaschlá kapka vody nebo spadlý vlas. Nejsnáze se udržují dlaždice s imitací kamene nebo s tmavou a světlou texturou. Podlahu nespárujte bíle. Ušetříte si drhnutí v kleče. Vhodnější jsou například spáry tmavě šedé.

Malé rozměry obkladů opticky prostor zmenšují

Když obložíte koupelnu malými kachličkami, bude vypadat ještě menší a prostor může působit stísněně. Oproti tomu větší obklady dodají prostoru vzdušnost a eleganci a také usnadní úklid díky menšímu množství spár.

U podlahových dlaždic rozhodně vybírejte kvalitní protiskluzovou keramiku, pro vlhké prostory existují speciální normy.

Zvolte správné osvětlení

Správné osvětlení je klíčové pro útulnou a funkční koupelnu. Měli byste se zaměřit na kvalitní a vhodné osvětlení pro jednotlivé zóny. Vhodná je kombinace všeobecného osvětlení pro celou koupelnu, doplněné o kvalitní osvětlení nad zrcadlem, které by mělo být dostatečně silné a široké, aby zrcadlo osvětlilo bez stínů a tmy. Dále použijte útulné a teplé světlo pro relaxaci, například malé bodové osvětlení kolem vany nebo na stropě.

Ujistěte se také, že osvětlení je dostatečně chráněno před vodou a párou.

Moderní technologie a úspora vody

V dnešní době se věnuje velká pozornost úspoře vody a ekologickým technologiím. Správně zařízená koupelna vám může přinést obojí. Pokud právě zvažujete nákup nebo renovaci koupelnového zařízení, upřednostněte úsporné toalety a sprchové hlavice s omezením průtoku vody. Zvažte i pořízení zařízení na recyklaci vody

Přidejte vhodné dekorace a doplňky

Místo zbytečností vybírejte takové předměty, které v sobě spojují funkčnost a estetické kvality, hodí se k celkovému stylu a barvám vaší koupelny. Méně znamená více. Čím budete střídmější, tím kvalitnější věci si můžete pořídit. Dbejte, aby koupelna zůstala funkční a útulná.

Vybavte prostor například kvalitním a krásným zrcadlem, květinami v designovém obalu, umělecky zpracovanou skříňkou na drobnosti, elegantními regály a držáky na ručníky

Koupelna je místem očisty i relaxace. Snažte se, aby všechny předměty měly své místo a celek působil stále uklizeně, svěže a klidně zároveň. V koupelně se každý den zahajuje a uzavírá, a tak velmi záleží, jaké pocity ve vás právě tento prostor vyvolává.